V lednu 2024 se na scéně objevil nový finanční nástroj, který pomáhá se zajištěním na stáří. Už jste se stihli s DIP neboli dlouhodobým investičním produktem seznámit?
Proč DIP vůbec vznikl
Abychom korektně uvedli tento „nový produkt“, musíme se nejprve podívat na to, proč tento krok od vlády vůbec přišel a proč zrovna teď. Je to snad důsledek covidu, války na Ukrajině, nebo za to zase může ten Babiš? Nebo snad Fiala? Potřebujeme vůbec nějaký dlouhodobý investiční produkt (DIP)? Není to jen habaďůra?
Ještě když jsem chodil do školy, říkali nám dvě věci – že jednou přijde velká důchodová reforma a že dojde ropa. Ropa nedošla, důchodová reforma taky nikde, a místo toho tady máme DIP, který má najednou všechny spasit a lusknutím prstu vymazat ze světa chudobu a hlad. A přitom to byl jen takový pešek, který chodil okolo a někoho musel praštit. Bohužel jsme u něj seděli moc blízko nebo jsme se na něj podívali v ten nesprávný čas a tu ránu dostáváme my.
Důvod, proč se o důchodové reformě už x let mluví, je ten, že populace stárne a porodnost klesá. Každý rok se rodí méně a méně dětí. Výjimkou je jen covidové období, kdy Netflix a chill sehrály podstatnou roli v porodnosti a stejně jako mně, i dalším lidem v okolí se v posledních 2 až 3 letech narodil nějaký ten prcek. Na druhou stranu lidí v důchodovém věku přibývá a přibývat bude bez ohledu na pandemie, války, krize nebo to, kdo vládne. Čtyřicátníci dnes stále mají to štěstí, že mohou navštívit svou babičku a šedesátníci své rodiče. Žijeme v úžasné době, kdy si můžeme říct: „Máme toho ještě hodně před sebou.“
No a teď se podíváme na zoubek tomu peškovi, který na nás padl. Vědělo se o něm už dlouho a pořád se odsunoval a neřešil se, protože to mělo čas. A hlavně nikdo, žádná předešlá vláda, nechtěla udělat ten obávaný a nepopulární krok – začít řešit, co s důchody. Dneska jde na důchody cca 1/3 z celkového objemu státního rozpočtu. Největší část státního rozpočtu tvoří zejména daně a příspěvky na sociální pojištění. Největší výdaje státního rozpočtu tvoří naopak výdaje na sociální dávky, především důchody. OK, zatím to ještě nějak funguje, protože dnes je v produktivním věku cca 7 milionů obyvatel. V důchodovém věku je cca 2,25 milionu obyvatel, což znamená, že na jednoho důchodce dnes vydělávají 3 pracující, viz graf č. 1.,
A kde je ten pešek? Už jde… Protože se dostávám k velmi známé generační vlně, které se říká Husákovy děti, tedy lidé narození v 70. letech. Jedná se totiž o nejsilnější období porodnosti, od té doby porodnost stále jen klesá. No a co se stane, až tito lidé všichni najednou dojdou do důchodového věku? Velmi razantně se sníží poměr mezi pracujícími a důchodci. Když jsme si výše řekli, že dnes 3 pracující živí jednoho důchodce, tak např. v roce 2045 bude v produktivním věku cca 6,4 milionu obyvatel, ale v důchodu budou cca 3 miliony obyvatel. Za 22 let budou tedy jednoho důchodce živit už jen 2 pracující. A pokud dnes jde na důchody cca 1/3 státního rozpočtu, kolik půjde v roce 2045? Polovina? Kde na to stát vezme peníze? Odkud budou penzistům plynout jejich důchody? Budou pracující přispívat na sociální pojištění třeba 30 % svého příjmu? To bych teda nerad! Bude se snižovat výše důchodu? Zní to nejlogičtěji, ale je potřeba mít na paměti, že důchodci jsou velmi silná voličská skupina, že, pane Babiši. Viz graf č. 2.
Na dnešní vládu tento pešek bohužel padnul, protože odchod do důchodu Husákových dětí se pomalu, ale jistě blíží a nelze jej dál přehlížet. Nejlogičtější scénář tedy je postupně snižovat důchody a zároveň posunovat věkovou hranici odchodu do důchodu. Pro všechny generace od 80. let dál to ale znamená jedno – prostě to odskáčeme. Buď budeme mít nižší důchody, nebo budeme déle pracovat, anebo obojí.
Když jsme si shrnuli důvody, proč jsme my všichni mladší 50 let s důchodem prostě v háji, pojďme se podívat, co s tím můžeme ještě udělat. Pokud přijmeme fakt, že stát na důchody nebude mít peníze, můžeme se zeptat sami sebe, jak s touto skutečností naložíme. Můžeme se politovat, zanadávat si na vládu nebo jít protestovat proti chudobě. Nebo za sebe převezmeme zodpovědnost a na důchod se připravíme sami. Že bychom měli investovat, už víme, ale až teď nás v tom stát začíná více podporovat. Proto tedy vznikl DIP a proto tedy dostanete vyšší státní příspěvek na penzijku, když si začnete odkládat více peněz. Protože stát od nás očekává, že se na stáří z podstatné části připravíme sami.
Pro koho je DIP vhodný
DIP je pro všechny, kteří se chtějí ve svých 60 letech oprostit od nutnosti pracovat pro peníze. Pro všechny, kteří nechtějí řešit to, jestli půjdeme do důchodu v 65, nebo v 75 letech. Pro ty, kteří si chtějí udržet svůj životní standard i v době, kdy nebudou výdělečně činní. Zkrátka pro všechny muže i ženy, zaměstnance nebo živnostníky, drobné podnikatele nebo majitele velkých firem. DIP může otevřít brány investic i člověku, který by o ně v životě nezakopl. Jak je to možné? Protože DIP je státem dotovaný produkt, který umožňuje daňové zvýhodnění spoření na penzi. A na to slyší všichni.
Pracující člověk může využít benefitů DIP tak, že si bude odkládat na penzi např. 4 000 Kč měsíčně. Z této částky může využít daňové úlevy a odečíst si 15% daň, která mu bude vrácena. Navíc tedy může získat od státu daňové zvýhodnění až 48 000 Kč, ze kterých dostane 15 % zpět, tedy 7 200 Kč. Pokud to tak budu dělat 30 let, získám zpět 216 000 Kč. Je to taková dividenda od státu ve výši 15 % oproti mému ročnímu vkladu, a to není vůbec špatné, že? Pokud budu měsíčně investovat 4 000 Kč, za 30 let vytvořím přes 4 miliony korun. Když k této investici přidám navíc těch vrácených 7 200 Kč, tedy je reinvestuji, získám ještě 600 000 Kč navíc.
Zaměstnavatelé mohou DIP využít jako zaměstnanecký benefit a nahradit tak částečné vládní škrty týkající se zaměstnaneckých benefitů, které si zaměstnavatel mohl odepsat z daní. Zaměstnavatelské příspěvky do DIP totiž nepodléhají dani až do
výše 50 000 Kč. To znamená, že zaměstnanec, kterého jsme si výše zmiňovali, může ke svému důchodu získat ještě další 4 miliony od zaměstnavatele, pokud mu tam bude přispívat maximální částku, kterou si může odepsat z daní, tedy 4 000 Kč měsíčně. Díky DIP tedy může náš ideální zaměstnanec získat na důchod až 8,6 milionu korun, což mu zaručí krásnou měsíční rentu ve výši kolem 42 000 Kč v dnešních hodnotách peněz. Zaměstnavatel tímto způsobem může reálně zvýšit svému zaměstnanci mzdu o 4 000 Kč, aniž by z této částky musel odvést daň nebo sociální či zdravotní pojištění. Situace win-win. Už teď zaměstnavatelé přispívají na penzijka nebo životka, tak proč ne na DIP?
A teď si představte, že tento ideální zaměstnanec má i ideální ženu–zaměstnankyni, která má stejné možnosti si odkládat 4 000 Kč ze svého a další 4 000 Kč jí na DIP bude přispívat zaměstnavatel. V tom případě si tento pár zařídí krásnou rentu od svých 60 let ve výši přes 80 000 Kč v dnešních hodnotách peněz! Pak už opravdu není potřeba se starat, jestli půjdeme do důchodu v 65, nebo v 75 letech, nebo jestli bude výše důchodu jen, jak já rád říkám, „držhubné“.
A co teprve takový podnikatel zaměstnaný ve vlastní firmě? Ten nemá problém díky DIP vytáhnout z firmy další peníze, které mu budou pracovat na jeho dlouhodobý cíl, a tím diverzifikovat riziko, že všechny volné peníze otáčí jen ve svém podnikání. Budovat si kapitálový majetek, a navíc k tomu ještě využít daňovou úlevu, to zní dost rozumně.
Co mít v pořádku, než začnu nad DIP přemýšlet
Zní to docela v pohodě, ne? Free money za to, co už stejně spousta lidí dělá. Měl by ale o DIP přemýšlet každý? Stejně jako penzijko má i DIP své podmínky. První podmínkou je, že člověk musí spořit minimálně 10 let. Druhou podmínkou je, že musí spořit minimálně do 60 let. To znamená, že pokud nebude splněna některá z podmínek, budu muset vrátit daňovou úlevu, a to až 10 let zpětně. Může se tedy stát, že teď akutně potřebuji něco „zalepit“, a když mám všechny peníze pouze v DIP, tak mě to může stát až 72 000 Kč na vrácených daňových úlevách. Je proto potřeba počítat s tím, že prostředky v DIP jsou dedikovány cíleně na jednu věc, a tou je zabezpečení na stáří. Nemůžu s nimi počítat jako s rezervou nebo se zajištěním příjmů apod.
Než vstoupíte do světa DIPování, ujistěte se, že máte správně nastavené finanční plánování na velké cíle, které vás v životě čekají, jako pořízení nemovitosti, rekonstrukce, koupě vozu, peníze pro děti na školu atd. Definujte si prvně všechny své cíle. Váš poradce by vás měl umět na tyto cíle navést, i když si teď třeba žádné nevybavíte. Jakmile máte definované, kdy a kolik budete potřebovat, definujte si, kolik na to potřebujete odkládat peněz ze svého cashflow. Ujistěte se, že máte dostatečně zajištěné příjmy, aby se nestalo, že jednou budete muset vybírat peníze z DIP, protože budete dlouhodobě pracovně neschopní. Jakmile budete mít toto pořešené, můžete se v klidu pustit do DIPování.
Jak zahrnout DIP do plánování renty
Se svými klienty vždy řeším koláč majetku na budování renty. Jednoduché zobrazení toho, jak by mohl jejich majetek vypadat za 20–30 let. Koláč se skládá z celého spektra různých investic a může vypadat třeba takto, viz obrázek dole, kde 20 % koláče je z DPS, tedy doplňkového penzijního spoření, 50 % tvoří investiční nemovitost, 20 % DIP a 20 % koláče tvoří klasické investice, které nejsou nijak vázané na stát. Tímto rozložením získám jistotu, že budu dostatečně zajištěný na stáří, a přitom rozložím riziko toho, že budu potřebovat peníze dříve než v 60 letech. Stát se to může. Když budu mít nějaké finanční potíže dříve, než se v 60 letech dostanu do renty, vyberu peníze z klasických investic nebo prodám nemovitost. DPS a DIP mi pojedou dál a pořád budu na 40 % cílové částky, nebudu muset nic doplácet a stále budu mít nějaké peníze na rentu.
Variant, jak poskládat tento koláč, je samozřejmě více a jsou hodně individuální. Je proto potřeba s každým rozebrat jeho konkrétní cíle, očekávání a možnosti.
Nahradí DIP původní DPS?
Tyto dva produkty by se neměly snažit navzájem nahrazovat. Každý slouží k něčemu trochu jinému, i když jsou oba určeny na zajištění na stáří. Když se budeme bavit o penzijku, tak se budeme bavit o doplňkovém penzijním spoření (předpokládám, že si všichni už své transformované fondy vyměnili). Penzijko by mělo být využíváno jako jeden z produktů na stáří, nikoliv jako jediný produkt, ani bychom ho neměli něčím nahradit. Díky penzijku totiž můžete odejít do předdůchodu a vyhnout se tak placení zdravotního pojištění. Jiná možnost, jak odejít v 60 letech do důchodu a nemuset si sám platit zdravotní pojištění, zatím není.
Takže penzijko nám dává příležitost využít jedné z možností, jak opět ušetřit nějaké peníze v budoucnosti a zároveň dostat zdarma peníze od státu. Penzijko čekají od 1. 7. 2024 změny, díky kterým získáme za námi investovanou částku dalších 20 % od státu, a to až do výše příspěvku 1 700 Kč. Jestliže si budu přispívat na penzijko 1 700 Kč, stát mě odmění 340 Kč a je to jako bych investoval 2 000 Kč. Pokud využiju možnosti investovat do penzijka se 100% zastoupením akcií, získám i srovnatelné výnosy jako z běžných investic.
DIP nic takového nenabízí. Zatím nejsou známy jiné výhody než daňová úleva pro tento produkt. Není zatím možnost využít tyto peníze na předdůchod jako např. z DPS. Nemělo by tedy dojít k nahrazení penzijka DIPem, ale spíše k jeho rozšíření. Protože pokud budu využívat naplno všech výhod obou produktů, získám ročně od státu navíc 11 280 Kč. Reinvestováním této částky každý rok získáme za 30 let další milion korun k dobru.
Pokud se vás ještě nikdo nezeptal, jestli za 30 let chcete mít 1 milion korun zdarma, tak já se vás tedy ptám – chcete ho? A co pro to dnes děláte? Máte plán, jak toho dosáhnout, a máte to spočítané, nebo si jen odkládáte to, co vám zbyde? Tady je jasný a stručný návod, jak dosáhnout velkého jmění v průběhu vašeho produktivního života. Bohužel celý proces není tak jednoduchý jako přečíst tento článek. Je to, jako byste si přečetli příručku pro piloty a sedli do letadla. Kam doletíte? Odlepíte se vůbec od země, nebo skončíte dřív, než začnete? S kvalitním partnerem z Explicit Invest za zády bude vaše cesta k dosažení renty bezpečná a veselá. A když se v jejím průběhu něco změní? Tak se přizpůsobíme! Jsme Explicit.
Ing. Dan Tolar
Finanční specialista
dan.tolar@explicitinvest.cz
732 622 263