Pokud investujete nebo se o investice zajímáte, určitě už jste slyšeli o tom, že byste měli diverzifikovat. Správně diverzifikované portfolio totiž zvyšuje pravděpodobnost, že vám investované peníze přinesou výnos a splní váš investiční cíl. Jednou z možností, jak rozšířit své portfolio a správně diverzifikovat, jsou crowdfundingové investice.
Nejsnadnější cesta ke crowdfundingovému investování vede přes platformu Fingood, kde můžete investovat do pečlivě prověřených českých firem přes intuitivní webovou nebo mobilní aplikaci.
Investice na Fingoodu jsou navíc zajištěny nemovitostí nebo jiným majetkem, takže riziko je minimální. Jak to může vypadat, si ukážeme na dvou příkladech typických drobných investorů v Česku.
Jak fungují crowdfundingové investice
Drobní investoři se skládají (formou crowdfundingu) na zajištěné firemní úvěry pro malé a střední společnosti. Investoři tak pomáhají firmám vyrůst a zároveň zhodnocují své peníze.
1. PŘÍKLAD: PÁR TŘICÁTNÍKŮ
Honza, 32letý ajťák s příjmem 50 000 Kč, a Lenka, učitelka na střední škole s příjmem 35 000 Kč, mají zkušenosti s finančními produkty, investují a mají solidní základ finanční gramotnosti.
V investicích se nijak zvlášť nevzdělávají, ale vědí, že mít většinu peněz na spořicím účtu není velká výhra a že je tam pomalu požírá inflace. Plánují si vzít hypotéku a finance na akontaci hypotéky už mají připraveny:
- 500 000 Kč na spořicím účtu,
- 600 000 Kč na termínovaném vkladu končícím na konci roku 2023,
- 800 000 Kč na stavebním spoření
- a k tomu ještě pozemek v hodnotě 1 500 000 Kč.
Díky této rezervě se Honza a Lenka s dalšími financemi nebojí rizika a hledají nové způsoby investování, které jim pomohou zajistit se na stáří. Jejich investiční horizont a cíle jsou tedy dlouhodobé.
Protože se jejich měsíční náklady pohybují okolo 45 000 Kč, jsou schopni měsíčně investovat i 30 000 Kč. Pravidelně posílají 8 000 Kč do amerického i celosvětového ETF*, kde už mají 200 000 Kč.
ETF dočasné poklesy vyvažují růstovými roky a dlouhodobě investorům vynášejí. Investice do českých firem na platformě Fingood může představovat skvělý způsob diverzifikace právě k investicím do ETF. Výnos z investic je totiž fixovaný (momentálně 12 % na období 3 roky), protože je daný poskytnutým úrokem z půjčky, kterou firma čerpá a pravidelně splácí. Díky fixaci úroků jsou tak investice odolné vůči tržnímu riziku.
To nás přivádí ke druhému páru.
Diverzifikace je strategie řízení rizika kombinováním různých typů investic. Diverzifikované portfolio obsahuje směs aktiv a investičních nástrojů ve snaze omezit expozici vůči jednomu aktivu nebo riziku.
2. PŘÍKLAD: PÁR, KTERÉMU TÁHNE NA PADESÁT
Mirkovi je stejně jako jeho ženě Janě 46 let a oba jsou o něco citlivější na rizikovost svých investic. Oba mají příjem okolo 40 000 Kč, vlastní rodinný dům v hodnotě 8 000 000 Kč a byt po babičce, který pronajímají s čistým příjmem 9 000 Kč.
Mirek s Janou věří převážně tradičním bankovním produktům, takže mají na spořicích účtech, stavebních a penzijních spořeních dohromady 1 800 000 Kč.
Nebojí se ale investovat do korporátních dluhopisů, přestože už bohužel v jednom projektu přišli o 100 000 Kč. Investicím tolik nerozumí, takže hledají spolehlivou, důvěryhodnou a zároveň jednoduše přístupnou investici.
Investice na platformě Fingood se v případě Mirka a Jany doslova nabízejí jako součást vyváženého investičního portfolia. Vzhledem k tomu, že se chtějí především připravit na důchod a udržet si současnou životní úroveň, ale do důchodu už tolik času nezbývá, potřebují investice s nízkým rizikem a co nejvyšším výnosem.
V tomto případě je fixovaný úrok pro Mirka s Janou ještě větší výhodou. Momentálně jsou na platformě k zainvestování projekty s výnosem 12 % a splatností 3 roky. I v době nižších úrokových sazeb se však výnosy pohybovaly od 8 do 12 %.
Díky tomu, že investice na platformě podstupují pečlivé prověření, investování je tak pro Mirka a Janu téměř „bez práce“ a nejsou potřeba žádné znalosti, což je přesně to, co hledají. Přitom je zajištěno minimální možné riziko.
Investice do ETF je sama o sobě dobrou diverzifikační strategií. Investor nakupuje zjednodušeně řečeno celý trh, takže jeho portfolio nezasáhne pád jedné firmy nebo i celého segmentu (například letectví v covidu). Stále jsou to však investice do jediného typu aktiva. Když klesá trh s akciemi, klesá i hodnota ETF. Například za rok 2023 klesla hodnota S&P 500 (oblíbeného ETF) o téměř 20 %. Hodnota celosvětového ETF Vanguard FTSE ale klesla jen o 12,5 %. To ukazuje, že diverzifikace je důležitá také z pohledu geografické polohy investic.
Jak Fingood pracuje s rizikem
Zkušení analytici a risk manažeři nejprve prověří uchazeče o úvěr na platformě (firmy, do kterých poté investujete):
- finanční výkazy,
- externí data,
- ale také informace získané při osobních návštěvách.
Na základě údajů se posuzuje kreditní historie i platební morálka. Situace dané firmy se poté vyhodnocuje s ohledem na historii, budoucí záměry i byznys plán. Jakmile firma projde risk managementem, přichází na řadu ještě finální schválení investiční komise, která mimo jiné znovu posuzuje hodnotu aktiv, kterými firma za úvěr ručí.
- 70 % investičních příležitostí je zajištěno zástavou nemovitého majetku,
- 20 % zástavou movitého majetku
- a zbývajících 10 % tvoří zajištění v podobě směnky.
Riziko investování na Fingoodu můžete ještě snížit sami rozdělením (diverzifikací) svých investic mezi různé společnosti. Příležitostí na Fingoodu přibývá v průměru 4 až 5 měsíčně.
Podrobnou analýzu najdete u každé investiční příležitosti, takže si ji sami můžete před rozhodnutím projít.
A jaké jsou výnosy?
Díky funkci peněženky na Fingoodu, do které vám chodí výnosy už od prvního měsíce investice, můžete prostředky snadno znovu investovat a využívat tak principu složeného úročení.
Pokud by náš pár třicátníků investoval 1/4 možných prostředků (7 500 Kč) na Fingoodu po dobu 30 let s průměrným výnosem 8 % a reinvestoval své výnosy, bude mít okolo 60 let věku jen z Fingoodu cca 11 250 000 Kč (při investovaných 2 700 000 Kč).
Mirek s Janou v případě, že by do Fingoodu postupně vložili polovinu svých prostředků, které teď mají uložené v bankovních produktech (900 000 Kč), a měsíčně investovali dalších 20 000 Kč, mohou mít po dvaceti letech na důchod cca 16 200 000 Kč při investovaných 5 700 000 Kč.
Jak je vidět, spolehlivé a bezpečné investice s pevným úročením vám při využití složeného úročení mohou zajistit vysokou životní úroveň bez ohledu na to, jaký bude váš důchod.
Ing. Václav Vidlička
Partnership & event manager
Fingood s.r.o.
vaclav.vidlicka@fingood.cz
602 284 249
*ETF – fondy obchodované na burze, které zpravidla kopírují akciový index