Blog

Psychologie peněz #2

Úno 14, 2024 | Osobní rozvoj, Finanční plán

Když porozumíte tomu, jak přistupovat k penězům a čím se při tom řídit, umožní vám to dělat správná finanční rozhodnutí a hlavně dodržovat svůj finanční plán.

Opakování je matka moudrosti, tak si v krátkosti zopakujme body z prvního dílu Psychologie peněz, který vyšel v minulém čísle našeho magazínu.

Stanovte si cíle: Pokud máte jasně stanovené cíle, je pravděpodobnější, že budete mít kontrolu nad svými financemi. Můžete například stanovit cíl na ušetření určité peněžní částky na nový kousek do domácnosti nebo na dovolenou. Když máte konkrétní cíl, můžete se soustředit na to, co je pro vás důležité.

Vytvořte si rozpočet: Rozpočet vám pomůže sledovat vaše výdaje. Když víte, kam vaše peníze jdou a máte je tak pod kontrolou, vznikne vám prostor pro spoření a investice. Vytvořte si z rozpočtování hru a nezapomeňte se odměňovat.

Poznejte a ovládejte své emoce: Zkuste si uvědomit, jaké emoce ovlivňují vaše finanční rozhodování. Když se naučíte ovládat své emoce, můžete se vyhnout impulzivním nákupům a utrácení peněz za věci, které nepotřebujete. Vyplatilo se mi pravidlo, že při koupi věci nad určitou částku počkám 24 hodin, než si danou věc skutečně koupím.

Jak na finanční plánování

Finanční plánování stojí primárně na zdrojích (penězích, které vyděláme a dokážeme uspořit) a na našich cílech, které odráží naše postoje. Současně bychom ale měli vzít v úvahu dvě věci:

1.
Vaše cíle a plány se budou zákonitě v čase měnit, protože se stejně tak budou měnit a vyvíjet vaše postoje. Přijmout například skutečnost, že vám přestala vyhovovat profese, kterou děláte už od školy, je velmi těžký krok. Změna je život.

2.
Extrémní předpoklady typu, že zvládnete pracovat od nevidím do nevidím, budete pořádně vydělávat a užívat si život naplno, vás časem omrzí a jednoho dne vás doženou. Budete litovat, že jste trávili veškerý čas prací, utráceli za věci, které dnes už nemáte, a najednou si ani nemůžete dovolit odejít do penze.
Růst funguje nejlépe, když můžete svému plánu dopřát čas (roky až desetiletí), aby pracoval ve váš prospěch a pořádně se zhodnotil. To platí nejen pro peníze, ale taky pro vztahy a kariéru. Bohužel neexistují zkratky a klíčovou přísadou úspěchu je výdrž a disciplína.

Pokud se budete během svých aktivních let soustředit na kariéru, současně také budete rozumně spořit a vyhradíte si čas na rodinu a na odpočinek, zvýšíte tím pravděpodobnost, že se dokážete držet svého plánu a vyhnete se v pozdějších letech lítosti, že jste něco neudělali.

Nenechte se zaskočit

Nejdůležitější součástí každého plánu je to, co uděláte, když věci nepůjdou podle plánu. Přečtěte si to ještě jednou.

Připravovat se na cíle, kterých chcete dosáhnout, je jedna stránka plánování. Připravit se na to, co vůbec nelze předpokládat ani definovat, je za mě ještě důležitější a vlastně nejlepší důvod, proč spořit pro strýčka Příhodu. Pojistěte se proti schopnosti života zaskočit nás v ten nejhorší možný okamžik. Železná rezerva pro nečekané události vás může udržet na nohou a může se mnohonásobně vyplatit. A může vám přinést klidný spánek.

Investujte!

Investujte do sebe, do svého vzdělávání, abyste zlepšili svůj vztah k penězům a osvojili si návyky, za které budete jednou nesmírně vděční. Schopnost spořit máme ve svých rukou víc, než si myslíme. Zaměstnejte své peníze, abyste díky nim v budoucnu získali kontrolu nad svým časem. Čím dříve je zaměstnáte, tím více vám to vrátí. Největší kouzlo investování spočívá právě v čase a složeném úročení. Díky tomu se pak nemusíte pouštět do různých spekulací a hnát se za vysokými výnosy (s šíleným rizikem). A bezpečnější cesta je příjemnější také pro naše emoce a klidné spaní.

Důvody, proč zaměstnat své peníze:

  • nechodí pozdě do práce,
  • nikdy si nevezmou neschopenku,
  • nestěžují si, že pro vás makají,
  • udělají přesně to, co po nich chcete.

Bez plánu těžko dojdete k cíli

Věděli jste, že jaro je daleko lepším obdobím na odstartování předsevzetí než začátek roku? Proto přináším pár tipů, které zvládne každý. Základem úspěchu je, aby vaše předsevzetí (a vlastně jakýkoliv cíl) bylo konkrétní a dosažitelné. A je jedno, jestli jde o zdraví, pohyb nebo o peníze. Bez plánu těžko dojdete za svými cíli.

Příklady předsevzetí, která můžete realizovat ještě tento rok:

Začnu se více starat o své zdraví. → Do konce měsíce si naplánuju preventivní prohlídky. Začnu se více hýbat, například budu pravidelně chodit na procházky.

Budu bohatší. → Zkusím si v práci vyjednat vyšší plat nebo si najdu přivýdělek.

Budu více šetřit. → Podívám se na svůj rozpočet a omezím jednu drobnou věc, za kterou pravidelně utrácím. Třeba jedno kafe denně.

Začnu konečně spořit. → Pravidelně si budu odkládat stranou 1 000 Kč / 5 000 Kč / 10 % z výplaty. Hned poté, co mi přijde výplata, „zaplatím svému budoucímu já“. Ideálně někam, kde peníze hned neuvidím a schovám si je sám před sebou.

Nebudu tolik utrácet za jídlo. → Oběd do práce si alespoň jednou týdně připravím doma.

Za celý život stráví člověk v práci, a tedy vyděláváním peněz, v průměru přes 50 tisíc hodin. A víte, jak správně s těmito penězi pracovat? Věřím, že jakákoliv hodina strávená vzděláváním či s profíkem se vám vyplatí.

A pár knižních tipů na závěr:

Bohatý táta, chudý táta – R. T. Kiyosaki

Almanach Navala Ravikanta – E. Jorgenson

Atomové návyky – J. Clear

Myšlení, rychlé a pomalé – D. Kahneman

Myšlením k bohatství – N. Hill

Osobní finance – P. Syrový

Šťastné peníze – K. Honda

Valerie Gordina
Poradce finančního plánování
valerie.gordina@explicitinvest.cz
776 411 996

Neexistují zkratky – klíčovou přísadou úspěchu je výdrž.

Ještě nemáš svůj finanční plán?

Zjisti, jak si splnit své finanční cíle pomocí efektivního plánování.