Žijeme v turbulentní době. Posledních pár měsíců jsme v české ekonomice svědky mnoha změn a opět se potvrzuje fakt, že jediná jistota v životě je změna.
Ještě nedávno jsme si sjednávali hypotéky se sazbou 2 % p.a. a banky se předbíhaly, zda novému klientovi v reklamě nabídnou sazbu 1,99 % nebo 2,09 %. Tehdy inflace nikoho nezajímala, a tak hlavní téma byla cena nemovitostí.
To se změnilo. Sazby na hypotéce kolem 2 % jsou ty tam a tématem číslo jedna je výše zmiňovaná inflace. Ta totiž vyrostla na nejvyšší hodnotu za posledních 20 let, a tak všichni řešíme, co udělat s volnými penězi, aby neztrácely na hodnotě. Vždyť při inflaci kolem 7 % se z 1.000.000 Kč stane během 10 let jen asi 495.000 Kč. Co tedy dělat?
Zachovejte chladnou hlavu
Ze všeho nejdůležitější je zachovat klid a neunáhlit se. Takováto situace v ekonomice totiž velmi nahrává všem podvodníkům a spekulantům. Proč? Protože lidé jsou vyděšení, že přichází o své peníze, a chtějí s tím rychle něco udělat. V ten moment se podívají na internet, přečtou si několik článků, často ani ne do konce, a hned posílají peníze pryč. Ve snaze ochránit svůj majetek, neznajíce rizika, pak naletí nějakému podvodnému schématu, které slibuje pohádkové zhodnocení s příslibem jakési pochybné garance.
V posledních několika letech jsou velkým tématem akcie a kryptoměny a poslední dobou i NFT (non-fungible token). Často slýcháváme příběhy o šťastlivcích, kteří před několika lety koupili akcie Tesly, které dnes mají desetinásobnou hodnotu, nebo o těch, co investovali do bitcoinu či jiné kryptoměny „v době, kdy to bylo ještě výhodné“, a dnes jsou v balíku.
Tak proč to také nevyzkoušet a nezbohatnout? Vždyť je to tak jednoduché. Stačí si založit účet na portu.cz nebo Revolutu, stáhnout si aplikaci Degiro, eToro nebo koupit kryptoměny na burze Binance.
Investovat a spekulovat je rozdíl
Ano, můžete to zkusit. Je to totiž opravdu jednoduché. Účet máte otevřený za pár minut a pak už jen stačí nahrát peníze a můžete začít investovat… nebo spekulovat? V tom je totiž zásadní rozdíl! A vlastně i ten hlavní problém. Většina uživatelů si otevírá takový účet se špatným záměrem – rychle a pohádkově zbohatnout. Koupit něco, co se dobře zhodnotí, aby už nemuseli pracovat. Rychle a hodně zhodnotit své peníze. Jenže realita je úplně jinde. Trefit něco takového je velká náhoda a šance je jen o něco vyšší, než když si člověk půjde zahrát automaty nebo si setřít výherní los. Investování je o trpělivosti, analýzách, dlouhodobém horizontu 10, 20 a více let. Je to o nudě a čekání. O vytrvalosti. Je o poklesech, propadech i krizích. Jenže s tím dnes nikdo nepočítá nebo si to nechce připustit.
Ani nemusí. V ideálním případě na to má nás v Explicitu – své poradce pro finanční plánování. Náš účel je jasný – pomoct vám, kliente, vybudovat dostatečný majetek na to, abyste mohl odejít v 55–57 letech do důchodu a žít pouze z renty, aniž byste byl závislý na zaměstnavateli, státu nebo rodině. Jenže splnit takový cíl je běh na dlouhou trať. Je to maraton, který je zhruba prvních 10–20 let nuda. Pokud bychom přepálili začátek, je možné, že se do cíle nikdy nedostaneme. Proto je důležité mít parťáka, který vás udržuje v tempu a podpoří vás ve chvílích, kdy už nevíte, zda pokračovat dál.
Tím však neříkám, že investiční aplikace a platformy pro drobné investory jsou špatné. To vůbec ne. Spíše naopak. Sám používám několik let Revolut, Degiro i účet na Binance a portu.cz. Především pro testovací účely – „na hraní“ a v rámci rozšiřování si svých obzorů. Sám na sobě testuji emoce, když mi ob den vyskakuje oznámení o poklesu např. o 10 nebo i 20 %. Já takový emoční stres relativně zvládnu, protože investuji od svých 18 let (tedy 15 let). Ale co drobný investor – amatér, který chtěl krátkodobě ochránit své peníze před inflací? Zvládne to, nebo peníze spíše se ztrátou vybere? Logicky sice ví, jak se při poklesu zachovat, ale emoce strachu zpravidla vyhrají.
Čeká vás běh na dlouhou trať
Akcie, resp. akciové fondy a indexy hrají neodmyslitelnou roli při budování budoucí finanční nezávislosti každého člověka. Věřím, že své 3–5% místo tam dnes mají i kryptoměny. To nejdůležitější je vybrat si správnou strategii a té se dlouhodobě držet. A co s tou inflací? S vysokou inflací si nedělejte starosti. Za krátkou dobu se vrátí zase do normálu a za rok si na ni nikdo nevzpomene.
Jedna rada na závěr. Berte investování a budování majetku jako nudný běh na dlouhou trať, kde cíl je ještě dost daleko. Po celou dobu spolupracujte s profíkem, který vám poradí, co máte v dané situaci udělat. Tímto způsobem investujte 95 % svých volných prostředků. Se zbylými 5 % si „hrajte“ a získávejte cenné zkušenosti tím, že budete sami dělat dobrá i špatná investiční (spekulativní) rozhodnutí a zažívat emoce spojené s investováním na vlastní kůži.
Další článek o dlouhodobé práci s investicemi od Milana Šimka si můžete přečíst zde: