Blog

Bohatství na všech úrovních

Srp 3, 2022 | Finanční plán, Osobní rozvoj

Co to vůbec je bohatství a jak ho vnímáme? Bohatství bychom neměli měřit jen počtem nul na bankovním účtu. Bohatství v životě je mnohem víc a můžeme ho měřit ve více rovinách, ať už jsou t o bohaté vztahy, naplňující práce, nebo bohatství v nás, v našich myšlenkách, či zdraví. Je důležité si ale říct, že také u těchto ostatních rovin jsou finance do jisté míry nezbytným prostředkem k jejich dosahování. O tom byl měl být tento článek.

Na začátek zaujmeme postoj, že bohatství není špatné a přemíra peněz nekazí charakter. Více peněz každému z nás jen otevírá prostor k ukázce charakteru v plné kráse. Dobrý člověk bude dobrým i s miliony na účtu a špatný taktéž.

Cesta k finanční nezávislosti

Kde tedy takové bohatství vůbec začíná? Podívejme se na to v kontextu naší republiky. Řekněme, že rodina/pár má společný příjem 80–100 tisíc Kč měsíčně. Žijí skromně, ale zároveň nemají nízký životní standard. Můžou pohodlně vlastnit dvě auta, jet si dvakrát ročně na kvalitní dovolenou, zaplatit veškeré aktivity a kvalitní vzdělání svým dětem, mají vlastní nemovitost a na konci jim stále 20–30 tisíc Kč zbyde. Co jim v takový moment chybí? Prakticky nic. V tento moment už jsou schopni dlouhodobě své bohatství budovat a v určité fázi života se dostat do bodu finanční nezávislosti.

Pocit bohatství je velmi subjektivní

Samozřejmě příjem 80–100 tis. Kč měsíčně je nadstandard a bavíme se o ideální scéně. Určitě se najdou lidé, co takový příjem mají, ale stále se nemusí cítit bohatí. Čím to je? Ve většině případů jsou to výdaje rostoucí úměrně zvyšujícím se příjmům. Tito lidé nemají jasně daný cíl a strategii, jak se svými financemi zacházet, aby jim byly co největším přínosem. Tím tedy musíme začít – abychom byli schopni své bohatství budovat, je nutné si nejprve říct, co chceme, kdy to chceme a proč to chceme. Co chceme v budoucnu vlastnit, zažívat a jak chceme, aby vypadal náš ideální den. Pokud to situace dovolí, přesně k tomu musíme usměrnit naše výdaje a volné peníze využít k dosahování těchto konkrétních individuálních cílů. Je potřeba si vytvořit svůj finanční plán, který bude obsahovat tyto strategické finanční cíle. Tento plán v závěru funguje jako GPS a udržuje nám pozornost a motivaci k jejich dosahování.

Opravdu o takový život stojíme?

Už tedy vím, co chci v budoucnu, kdy chci pobírat rentu a v jaké výši, jaké chci mít vlastní bydlení, na jakou školu chci poslat svoje děti, ale stále nemám příjem, kterým bych byl schopný to vše naplňovat. Tam musím začít. Málokdo má ideální výchozí pozici, aniž by se k příjmu 80–100 tis. Kč měsíčně nemusel propracovat. Tam musí padnout naše vlastní rozhodnutí, že o takový život, bohatý život, opravdu stojíme.

Někoho to bude stát změnu zaměstnání, jiný začne podnikat a někdo další může začít byznys souběžně s aktuálním zaměstnáním. Cest je jistě několik a víme, že pokud něco opravdu chceme, věnujeme tomu plnou pozornost a energii, na konci se to díky našemu přičinění opravdu stane.

Stále platí, že peníze nejsou všechno

Na závěr je potřeba si připomenout, že tohle vše, cesta za lepším příjmem, z nás 100% bohaté lidi neudělá. Finančně ano, ale duševně, bytostně? Pochybuju. Proto i na cestě za vyšším příjmem a finanční hojností nezapomínejte na plnohodnotné vztahy s rodinou a kamarády, péči o sebe a své zdraví a práci, která vás bude naplňovat.

Ještě nemáš svůj finanční plán?

Zjisti, jak si splnit své finanční cíle pomocí efektivního plánování.