Bez ohledu na politickou či pandemickou situaci si troufnu říct, že dnes máme jako občané ČR svou budoucnost pouze a jen ve svých rukou. A také před námi leží největší možnosti.
Tedy platí to jen pro část obyvatelstva. Tu část, která neponechá svůj osud náhodě a bere svou situaci jako svou vlastní zodpovědnost. Pro lidi, kteří se nebudou spoléhat na okolnosti, na stát či na příbuzné.
Faktem je, že objem hotovosti na účtech lidí v ČR je dnes historicky nejvyšší! A přitom to samé můžeme říct o inflaci, která se nyní pohybuje okolo 7 % a která hodnotu peněz na účtech snižuje. Čím je tato paradoxní situace dána? Snad naším vzděláním, kterým jsme prošli a které nezahrnovalo základní finanční gramotnost či kritické myšlení? Nebo tím, že byly předešlé generace zvyklé spoléhat na „jistoty státu“? Nebo je to snad absencí vysvětlení stávajícího nedostačujícího důchodového systému, který se stane neudržitelným do 10–15 let, kdy půjdou do penze „Husákovy děti“?
Myslet na zadní kolečka
Největší hrozbou českých občanů v produktivním věku je bezesporu riziko inflace a nedostatečná pozornost na tvorbu vlastních rezerv a majetku.
Přitom máme stále ve srovnání se západní Evropou relativně finančně dostupné vlastní bydlení, přestože je o krapet těžší propracovat se k volným bytům, stavebním pozemkům či domu k rekonstrukci. S dobře promyšleným plánem to však možné je. Jak v případě nemovitosti určené k vlastnímu bydlení, tak v případě investičního bytu určeného na pronájem.
Stejně tak máme dostupnou širokou škálu globálních investičních nástrojů. Pro výnos z akcií dnes nepotřebujeme ani zakládat firmu, ani získávat vyšší vzdělání či disponovat velkým počátečním vkladem.
Co by tedy měl dělat finančně zodpovědný muž či žena, kteří vezmou svou budoucnost do vlastních rukou? Zde je pár tipů:
- Mějme vždy dostupnou finanční rezervu. Pro jednotlivce může být např. 100.000 Kč pomyslná startovní čára.
- Rozmysleme si svou budoucnost a cíle, které nás budou stát statisíce až miliony, si rozkresleme na časovou osu a spočítejme, kolik bude nutné na tyto cíle odložit.
- Aktuální spotřebu si poskládejme tak, abychom zvládli vždy odložit ideálně 30 % ze svých příjmů bokem. O pravidelných měsíčních výdajích přemýšlejme. Potřebujeme je opravdu, nebo jsme se stali cílem reklamy a všudypřítomných lákadel?
- Berme v potaz riziko inflace. U rezerv a investičních nástrojů potřebujeme dlouhodobě inflaci překonávat. Naopak u hypotéky nám inflace pomáhá.
O tom, že inflace působí na dluh pozitivně, jsme psali na našem blogu zde:
https://explicitinvest.cz/blog/vliv-inflace-na-dluh - Investujme strategicky, pro splnění našich finančních cílů, ne na základě trendů a lákavých slibů. Důležité je mít správně nastavený investiční plán, nejlépe od profesionála. Dlouhodobý výsledek akciových trhů se pohybuje do 10 % p.a. Pokud vás někdo láká na vyšší, a ke všemu ještě krátkodobé spekulativní výnosy, zbystřete!
- Přemýšlejme nad tím, jak chceme strávit svou budoucnost. Je naším snem cestování po světě, nebo klidně strávená penze na zahrádce našeho rodinného domu? Obojí je možné, pokud pracujeme s finančním plánem a konzultantem, který nám na naší cestě vždy připomene, kam míříme.
- Vlastní nemovitost je důležitým bodem, pokud chceme dosáhnout finanční svobody. Investiční nemovitost nám zase pomůže tvořit část příjmu, který pokryje naše náklady v penzi.