Blog

Psychologie peněz

Lis 13, 2023 | Finanční plán, Investice a důchod

Ekonomie nás učí a vlastně předpokládá, že bychom měli být při finančních rozhodnutích racionální a uvážliví. Většina lidí ví, že rozumné nakládání s penězi vyžaduje finanční plán. A většina také tuší, že vytváření a dodržování tohoto plánu je v jejich nejlepším zájmu. Například pravidelně uspořit z každé výplaty, investovat na stáří.

Zní to logicky, ale realita je bohužel velmi často úplně jiná. Víme, že by to bylo dobré, ale podobně jako v případě jiných důležitých věcí to odkládáme. Máme totiž něco, co nemůže vzít v potaz žádná technologie ani umělá inteligence. Emoce. A podléháme jim často.

Naše finanční chování ovlivňují emoce

Emoce a peníze jsou neodmyslitelně propojené, ať už jsme si toho vědomi, či ne. Touha, strach, stres, závist, pocit viny či nejistota ovlivňují naše finanční rozhodnutí, ať už jsme v jakékoli situaci. Jak emoce ovlivňují náš přístup k penězům a jak nad tím získat kontrolu?

Prvním krokem k porozumění našim finančním rozhodnutím je identifikace emocí. Je důležité si uvědomit, jaké emoce ovlivňují naše finanční chování. Strach z nedostatku nás může přimět k nadměrně úspornému chování, zatímco touha po nových věcech může vést k impulzivnímu utrácení.

Nuda a stres jsou zdrojem nutkavého nakupování

„Nákupní terapie“ mohou být častější, než si uvědomujeme, a může se jednat o první impulzivní reakci na stres. Dopad této terapie na vaše finance může být velmi negativní. Řešením je si tyto nákupní terapie uvědomit. Až příště půjdete cokoli nakupovat, položte si nejdříve otázku, zda je to opravdu něco, co potřebujete, a ideálně odložte nákup alespoň o týden.
Nutkavé nakupování nás nemusí provázet jen při stresu. Může vzniknout i vlivem nudy. U lidí, kteří mu propadli, se stává jedním z nejoblíbenějších způsobů trávení času. Někdy může dokonce přerůst v hlavní smysl jejich života. Důsledky tohoto chování mohou být závažnější než u „nákupní terapie“, kterou vyvolává stres. Začít to může nákupy zbytečností na úkor věcí důležitějších, pokračovat nákupy na dluh a vyústit v propad do dluhových pastí.

Vlivem sociálních sítí jsme tomuto tlaku vystavováni čím dál častěji, jen abychom udrželi krok, udělali dojem nebo si udrželi nějaký status. Někdy je to spíše projevem potřeby zapadnout. Možná je tedy také dobré si uvědomit, že když druzí obdivují určité věci, které máme, většinou to neznamená, že obdivují nás. Obdivují právě jen tyto věci a za tento obdiv naše nákupy ani případné dluhy nestojí.

Druhým krokem je tedy vědomé rozhodnutí a skutečné zamyšlení se nad tím, zda určitou věc opravdu potřebujeme, nebo jen chceme. Pozor, určitě tím nechci říct, že takové nákupy do rozpočtu nepatří. Patří. Stanovte si ovšem na tyto srdcovky měsíční budget, který si budete pravidelně hlídat.

Pomoci vám také může nakupovat podle předem vytvořeného seznamu. A taky určitě nebude od věci vyhýbat se kamenným prodejnám a e-mailům našich oblíbených obchodů, které mají každou chvíli nějakou „akci“.

Strach svazuje ruce a omezuje životní jistoty

Další významnou emocí ovlivňující naše finanční rozhodování je bezesporu strach. Jeho příčiny i projevy mohou být různé. Dotýkají se však hlavně lidí, kteří kladou důraz na bezpečí. Tedy těch, kteří si od peněz slibují především pocit jistoty. Jistota, kterou nám v životě peníze či majetek dávají, je velmi důležitá a potřeba této jistoty je zcela přirozená. Obavy z budoucnosti taktéž.
Pokud ale tyto obavy z nejistoty přerostou určitou hranici, může to vést k tomu, že začnete odmítat peníze vydávat téměř za cokoli. A to i tehdy, kdy jste dokonce velmi dobře zabezpečeni. Nadměrná finanční úzkostlivost může vést také ke zvýšené potřebě vydělávat. Často však tato úzkost člověku nedovolí, aby si užil výsledků své práce. Někdy brání také investicím, které by peníze zhodnotily a životní jistoty naopak zvýšily.

Chytrá tabulka pomáhá s kontrolou

Řešením (a za mě nejlepším, byť pro některé hodně náročným) je pravidelné plánování a kontrola měsíčních výdajů. Díky tomu zjistíte, zda plánovaný rozpočet skutečně dodržujete, a to ve všech ohledech – od spoření přes investice až po srdcovky. Klidně si o tabulku cashflow napište! Velmi ráda ji s vámi budu sdílet, jelikož mě před třemi lety zcela změnila a i díky tomuto nástroji jsem získala návyk pravidelného odkládání.

Racionální přístup k financím zahrnuje plánování a pečlivé řízení peněz. Vytvoření rozpočtu a pravidelné sledování příjmů a výdajů je klíčové, protože nám umožňuje přijímat vědomá rozhodnutí. Finanční cíle a dlouhodobé plány nám poskytují směr a pomáhají nám odolávat impulzivnímu utrácení. Proto jsou rozpočet a cíle základním stavebním kamenem každého finančního plánu, který ve firmě pro vás – naše klienty – vytváříme.

Sebeuvědomění a poznání vlastních finančních hodnot a priorit pomáhá budovat silný základ pro racionální finanční rozhodnutí. Porozumění spojení mezi emocemi a penězi je klíčem k dosažení finanční stability. Je to váš první krok, který vám může přinést klid a jistotu do vašeho finančního života. A s parťákem to jde ještě lépe.

Odzkoušeno. 😀

Valerie Gordina
Poradce finančního plánování
valerie.gordina@explicitinvest.cz
776 411 996

Ještě nemáš svůj finanční plán?

Zjisti, jak si splnit své finanční cíle pomocí efektivního plánování.