Spoření

Na otázku: „Proč mít dostatečně vysokou finanční rezervu?“ asi není ani potřeba odpovídat. Mnohem důležitější je držet se několika pravidel při tvorbě rezerv a umět si odpovědět na tyto otázky:

 1. Jak vysoká by měla být?
 2. Podle čeho a jak ji rozdělit?
 3. Kam ji uložit, resp. jaké produkty zvolit?

Odpovědi a řešení se mohou lišit dle situace rodiny, věku i povahy klienta. Obecně se můžeme držet několika základních pravidel.

 

Rozdělení financí klienta

Krátkodobá finanční rezerva

 1. měla by odpovídat 2 - 3 měsíčním příjmům rodiny a být dostupná kdykoliv
 2. slouží k pokrytí nečekaných výdajů: rozbitá pračka, nabourané auto, dovolená
 3. ideální typ produktů: běžný účet, spořící účet, konzervativní investiční strategie
 4. investiční horizont: do 3 let

Střednědobá finanční rezerva

 1. měla by odpovídat ročnímu příjmu klienta
 2. slouží k pokrytí větších finančních cílů: nákup auta, rekonstrukce rodinného domu / bytu, akontace k hypotéce, náklady spojené s VŠ pro děti, ztráta zaměstnání
 3. ideální produkty: stavební spoření, vyvážená investiční strategie, dluhopisové fondy
 4. investiční horizont: 3 - 8 let

Dlouhodobá finanční rezerva

 1. slouží k vytvoření dostatečného množství peněz na: předčasné splacení hypotéky, zabezpečení v důchodovém věku, předčasný důchod
 2. klient by měl mít tyto produkty velmi dobře zvolené a nakombinované – tak, aby mu zajistily udržení vysoké životní úrovně i v penzi
 3. na důchod by si klient měl odkládat min. 10 % čisté mzdy
 4. ideální produkty: otevřené podílové fondy – dynamická investiční strategie, fondy životního cyklu, doplňkové penzijní spoření s dynamickou strategií (státní příspěvek + příspěvek zaměstnavatele + možný odpočet daně)
 5. investiční horizont: více než 8 – 10 let

 

V ČR je 1,8 bil. Kč na běžných účtech. Na obrázku vidíte, co dělá s hodnotou vašich peněz čas – resp. inflace, která za uvedené období dosáhla cca 2,76 % p.a.
Kde máte uložené peníze vy? Porazí váš produkt inflaci? Napište nám a my vám spočítáme, co se s vašimi úsporami skutečně děje.