Když se řekne „investice“, každý z nás si představí úplně něco jiného. To první, co slovo „investice“ v člověku vyvolá, je pocit. Ten je buď pozitivní nebo negativní. Zatímco v jednom evokuje pocit strachu, rizika a nejistoty, v druhém probouzí touhu po zhodnocení svých prostředků, zvětšení majetku nebo příležitost. Tak či onak, většinou tyto pocity vychází z vlastní konkrétní zkušenosti nebo zkušenosti někoho blízkého.
U nás v Explicit Invest toto téma řešíme na denní bázi. Klienty učíme základní principy investování a prostřednictvím pravidelných servisních schůzek je v oblasti investic především vzděláváme. Přestože v Česku už dlouho funguje několik investičních společností, ve srovnání s Evropou na tom nejsme vůbec dobře. Alespoň, co se informací a znalostí týká.
Situace se ale naštěstí pomalu mění. Důkazem je rok 2017, který byl v České republice z pohledu peněz zainvestovaných ve fondech rekordní.
Důvodů, proč své peníze investovat, najdeme mnoho. My svým klientům investujeme peníze primárně ze dvou důvodů:
1) ochrana peněz před inflací
2) splnění finančních cílů
OCHRANA PENĚZ PŘED INFLACÍ
„Inflace znamená znehodnocení peněz.“ Tuto větu už slyšel snad každý. Co to ale znamená v praxi? Co je na inflaci tak špatného? A proč by nás měla vlastně trápit? Zde máte několik dalších definic a přirovnání:
a) inflace = růst cen spotřebního zboží a služeb, který je spojen i s růstem mezd a důchodů
b) inflace = snížení koupěschopnosti peněz
c) inflace = pokles reálné hodnoty peněz
d) inflace = postupem času si za stejnou bankovku koupíme méně věcí
e) inflace = růst cen nemovitostí a nájemného
Pro ty, kteří mají raději obrázky a grafy:
A inflaci můžeme vyjádřit i takto:
Na nákup zboží nebo služeb, na které by vám v roce 1989 stačilo 100.000 Kč, byste dnes potřebovali 532.788 Kč. To znamená, že peníze od roku 1989 ztratily 81,2 % své hodnoty!
A co vašich 100.000 Kč? Jak vaše peníze chráníte proti inflaci? Zhodnocujete je dostatečně efektivně? Podaří se vám v příštích 20 – 30 letech zhodnotit 100.000 Kč na 500.000 Kč?
SPLNĚNÍ FINANČNÍCH CÍLŮ
Za život nás potkají různé situace. Některé jsou plánované, jiné nevyhnutelné a občas narazíme i na ty neočekávané. Říká se, že štěstí přeje připraveným, a proto je s vámi řešíme všechny.
Pořízení vlastního bydlení
Dle nové legislativy banky půjčují na hypotéku maximálně 80 % ceny nemovitosti. Kdo chce vlastní bydlení, musí zaplatit 20 % ze svého. Ze 3 mil. Kč je to tedy 600.000 Kč. Máte je?
Pořízení nového auta
I v době velmi nízkých úrokových sazeb je důležité zaplatit alespoň část auta ze svého a zbytečně se nezadlužovat. Jak a kam ale peníze ukládat, aby se zhodnotily nejlépe?
Finanční rezerva
Obecně platí, že každý má mít vytvořenou krátkodobou i střednědobou rezervu. Krátkodobá (neboli také pohotovostní) rezerva slouží k zaplacení nečekaných výdajů jako např.: koupě nového telefonu, ledničky, oprava auta, letní dovolená, dárky na Vánoce. Střednědobá rezerva má odpovídat alespoň ročnímu příjmu klienta a měla by být dostupná max. do 14 dnů. Splňuje to ta vaše?
Studium dětí na vysoké škole
Náklady na vysokou školu se zvyšují. Průměrné náklady na 1 rok studia se pohybuje okolo 80 - 100.000 Kč. Víte, že na zaplacení Ing. nebo Mgr. titulu vám stačí investovat jen 800 Kč / měs.?
Předčasné splacení hypotéky
Hypotéka s úrokem 0% p.a. Myslíte, že to není možné? Radi vám na schůzce představíme náš „explicitní“ program vrácení zaplacených úroků zpět. Toto vám v bance nenabídnou!
Cestování a záliby
Kdo by nechtěl cestovat po světě? Poznávat zajímavá místa, nové lidi a cizí kultury. Lidé jsou od přírody zvědaví. Pokud je právě cestování váš klíčový finanční cíl, pomůžeme vám ho zakomponovat do finančního plánu. Kam poletíte jako první?
Příprava na penzi & předčasný odchod do důchodu
Politické téma každé země. Populace stárne. Nikdo neví, jak to bude s důchody. Věk odchodu do důchodu v ČR se posouvá až na 69 let věku. Opravdu chcete jít do penze až v 69 letech, aniž byste dnes věděli, kolik vám vlastně stát „dá“? V Explicit Invest jsme o několik kroků napřed! Chcete vidět, jak nastavíme váš penzijní plán?
Dědictví
V případě, že má člověk správné finanční návyky a umí s penězi pracovat, vytvoří během svého života zajímavý majetek v podobně investic. Jak s ním plánujete naložit vy?
Začít investovat můžete kdykoliv a prakticky s jakoukoliv částkou. Buď jednorázově 50 nebo třeba 500.000 Kč, podle toho, jaké máte možnosti a také investiční cíle. Nebo naopak pravidelně už od 500 Kč / měs. Oba způsoby jsou správné, avšak mají i svá úskalí. Vždy by investice měly zapadat do vašeho celkového finančního plánu a měly by v něm hrát klíčovou roli.
Zatímco třeba Američané jsou zvyklí si kupovat investice na přímo – akcie a dluhopisy konkrétních firem, v Česku nejvíce investujeme do tzv. otevřených podílových fondů (OPF). Jedná se o způsob kolektivního investování a v praxi se dá přirovnat k bydlení v bytovém domě. Pokud je v domě potřeba pořídit výtah, těžko ho zaplatí pouze jeden obyvatel daného domu – naopak. Každý měsíc všichni společně odkládají např. 1.500 Kč do fondu oprav a v momentě, kdy naspoří potřebou částku, společně výtah koupí. Ze stejného důvodu člověk investuje do podílového fondu.
Při investování mějte na paměti, že s vyšším výnosem je zpravidla spojené vyšší riziko. Na druhou stranu, riziko spojené s investováním do akcií můžete např. snížit, pokud investujete dostatečné dlouhou dobu. Základní principy investování vyjadřuje tzv. „investiční trojúhelník“, neboli také „magický trojúhelník investování“.
KROK PO KROKU
SEBEVZDĚLÁVÁNÍ
Říká se, že nejlepší investicí, je investice do sebe sama. To platí nejen v případě, že chcete investovat a zhodnocovat své peníze, ale ve všech oblastech života. Nemusíte hned začít studovat další vysokou školu. Stačí si např. koupit knihu nebo se objednat do nějaké on-line kurzu. Možností je dnes nespočet.
NEMOVITOSTI
Aktuálně jsou velmi oblíbenou možností investice do nemovitostí. Ať už pro vlastní potřebu nebo na pronájem. K investici nabádají i stále ještě velmi nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů. V kombinaci s následným pronájmem tak můžete získat do vlastnictví byt, i když jeho splátky bude platit nájemce.
DRAHÉ KOVY A DIAMANTY
V Explicit Invest našim klientům spravujeme peníze maximálně efektivně. Proto pro vás máme i jiná aktiva než podílové fondy a nemovitosti. Drahé kovy slouží v dlouhodobém horizontu jako uchovatel hodnoty (viz obrázek). Část vašich peněz by tedy měla směřovat i tam.
KRYPTOMĚNY
Rok 2017 bychom rozhodně mohli nazvat rokem kryptoměn. Stejně jako v letech 1630 – 37 v Evropě probíhala tulipánová horečka, najdeme dnes jen těžko někoho, kdo by doposud neslyšel nic o fenoménu kryptoměn. Svět se opět rozdělil na dva tábory. Jedni věří, že kryptoměny jsou jediná možná budoucnost platebního styku a nahradí peníze, jak je známe dnes. Druzí varují před obrovskou bublinou a radí dát od nich ruce pryč. Do jaké skupiny patříte vy?
ALTERNATIVNÍ INVESTICE
Čím diverzifikovanější portfolio, tím lépe ochráníte své peníze před případnými rozmary trhu. To je důvod, proč lidé investují nejen do nemovitostí, akcií a dluhopisů, ale čím dál častěji se poohlíží po alternativních způsobech investování. Máte doma starého veterána? Sadu mincí po prababičce nebo třeba střelné zbraně z 1. světové války? To vše může mít dnes a v budoucnu velkou hodnotu a může to skvěle zapadat do vašeho portfolia. Zde opět vyhrávají informace a o ty se s vámi v Explicit Invest rádi podělíme.