Spoření
Na otázku: „Proč mít dostatečně vysokou finanční rezervu?“ asi není ani potřeba odpovídat. Mnohem důležitější je držet se několika pravidel při tvorbě rezerv a umět si odpovědět na tyto otázky:
- Jak vysoká by měla být?
- Podle čeho a jak ji rozdělit?
- Kam ji uložit, resp. jaké produkty zvolit?
Odpovědi a řešení se mohou lišit dle situace rodiny, věku i povahy klienta. Obecně se můžeme držet několika základních pravidel.
Rozdělení financí klienta
Krátkodobá finanční rezerva
- měla by odpovídat 2 - 3 měsíčním příjmům rodiny a být dostupná kdykoliv
- slouží k pokrytí nečekaných výdajů: rozbitá pračka, nabourané auto, dovolená
- ideální typ produktů: běžný účet, spořící účet, konzervativní investiční strategie
- investiční horizont: do 3 let
Střednědobá finanční rezerva
- měla by odpovídat ročnímu příjmu klienta
- slouží k pokrytí větších finančních cílů: nákup auta, rekonstrukce rodinného domu / bytu, akontace k hypotéce, náklady spojené s VŠ pro děti, ztráta zaměstnání
- ideální produkty: stavební spoření, vyvážená investiční strategie, dluhopisové fondy
- investiční horizont: 3 - 8 let
Dlouhodobá finanční rezerva
- slouží k vytvoření dostatečného množství peněz na: předčasné splacení hypotéky, zabezpečení v důchodovém věku, předčasný důchod
- klient by měl mít tyto produkty velmi dobře zvolené a nakombinované – tak, aby mu zajistily udržení vysoké životní úrovně i v penzi
- na důchod by si klient měl odkládat min. 10 % čisté mzdy
- ideální produkty: otevřené podílové fondy – dynamická investiční strategie, fondy životního cyklu, doplňkové penzijní spoření s dynamickou strategií (státní příspěvek + příspěvek zaměstnavatele + možný odpočet daně)
- investiční horizont: více než 8 – 10 let
V ČR je 1,8 bil. Kč na běžných účtech. Na obrázku vidíte, co dělá s hodnotou vašich peněz čas – resp. inflace, která za uvedené období dosáhla cca 2,76 % p.a.
Kde máte uložené peníze vy? Porazí váš produkt inflaci? Napište nám a my vám spočítáme, co se s vašimi úsporami skutečně děje.